بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید

بخشیدن مهریه
  • همه چیز در مورد بخشیدن مهریه

بخشیدن مهریه و هر آنچه باید در خصوص آن باید بدانید

بخشیدن مهریه در طلاق یکی از موضوعات بسیار بحث برانگیزی است که هم در طول زندگی و هم پس از طلاق به دفعات مورد بحث قرار می‌گیرد. مهریه حق قانونی خانم است که می‌تواند هر زمان بخواهد آن را درخواست کند.

امکان بخشیدن مهریه در طلاق یا هر زمان از زندگی وجود دارد اما در برخی شرایط حتی با وجود بخشیدن مهریه، خانم می‌تواند مهریه را دریافت کند.

در صورتی که مایل به گفتگو با مشاور طلاق در این موضوع هستید و یا نیاز به وکیل برای طلاق توافقی دارید می توانید از طریق تماس و واتس اپ با کارشناسان حقوقی دادسو به صورت رایگان صحبت کنید.

گرفتن مهریه پس از امضای دفتر ثبت ازدواج ممکن می‌شود. در صورتی که مهریه بخشیده نشود و آقا توان پرداخت آن را نداشته باشد خانم می‌تواند حکم جلب شوهر خود را بگیرد اما نبخشیدن مهریه به معنای تداوم و تهدیدی برای ادامه زندگی نیست.

برای بخشیدن مهریه در طلاق خانم باید با داشتن مدارک شناسایی و عقدنامه همراه همسر خود به دفتر اسناد رسمی رفته و بذل مهریه را به صورت قانونی امضا و ثبت کند این کار به اجازه پدر او نیاز ندارد.

برخی از دفترخانه ها به دلیل مشکلات بعدی از ثبت کلماتی چون ابرا، اقرار و دریافت مهریه خودداری می‌کنند و یا حضور یکی از نزدیکان خانم به عنوان شاهد را الزامی می‌دانند.

جهت بذل مهریه خانم باید اهلیت داشته باشد یعنی در صحت عقل و سلامت به سر ببرد و سن او بالای ۱۸ سال باشد.

کلماتی که در سند بخشیدن مهریه نوشته می‌شود بسیار اهمیت دارند از این رو لازم است هر سند به خوبی بررسی شود.بهتر است در این خصوص با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید.
وکیل مهریه حتما بخوانید: وکیل مهریه

بخشش مهریه در طلاق یا قبل آن به چند روش انجام می‌شود؟

اگر خانم به آقا بگوید که من تو را از پرداخت مهریه مبرا می‌کنم همسر خود را برای همیشه از پرداخت مهریه آسوده کرده است. بدان معنی که آقا دیگر تکلیفی ندارد و دین او پرداخت شده است. در این حالت خانم امکان انصراف و پشیمانی را ندارد.

در شرایطی که خانم قصد طلاق دارد می‌تواند با بخشیدن مهریه خود طلاق را از آقا بخواهد به این صورت که مهریه یا بخشی از آن را بذل کرده و در عوض آقا را مجاب به طلاق می‌کند که به آن طلاق مبارات گفته می‌شود.

اگر خانم پس از طلاق مبارات و در زمان عده از بخشش مهریه منصرف شود آقا ملزم به پرداخت مهریه است و طلاق بی اثر می‌شود. وقتی خانم بگوید من مهریه را بخشیدم یا آن را به تو هبه کردم مانند هر هدیه دیگری قابل پس گرفتن است. در این حالت دین آقا به طور کامل از بین نمی‌رود و خانم می‌تواند دوباره مهریه خود را درخواست کند.
بخشش مهریه در ازای حق طلاق حتما بخوانید: بخشش مهریه در ازای حق طلاق

اصطلاحات حقوقی و قانونی درباره بخشش مهریه

اگر خانم در سند “اقرار” کند که مهریه خود را دریافت کرده است دیگر امکان انکار و بازستانی مهریه خود را ندارد. خانمی که قصد بخشیدن مهریه خود را دارد باید برگه ای که پیش روی او قرار می‌گیرد را به درستی مطالعه کند چون اگر مهریه دریافت شده ذکر شود دیگر دینی بر گردن آقا نیست.

“ابرا” کلمه دیگری است که در سند استفاده می‌شود و به این معنی است که خانم از سهم خود گذشت کرده است. اگر ابرا چه صورت عادی و چه رسمی امضا شود دیگر امکان برگشت ندارد و خانم ذمه آقا را از بدهکاری مبری ساخته است.

تنظیم سند به عنوان عقد صلح نیز از مواردی است که پرداخت مهریه را برای همیشه از گردن آقا ساقط می‌کند. عقد صلح به معنای آن است که خانم چیزی را دریافت کرده و در عوض آن مهریه خود را بخشیده است.

برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است حتما بخوانید: برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

در صورتی که خانم مهریه خود را در طلاق خلع “بذل” کند امکان گرفتن آن در ایام عده وجود دارد. اگر طلاق به صورت توافقی باشد خانم می‌تواند پشیمان شده و در زمان عده به دفترخانه ای که صیغه طلاق در آن جاری شده مراجعه کند و مهریه خود را مابذل کند.

خواستن دوباره مهریه تنها در صورتی که خانم باکره یا یائسه نباشد امکان پذیر است.

“هبه” کلمه ای است که بین حقوقدانان اختلاف ایجاد کرده برخی معتقدند فرد مال هدیه کرده را نمی‌تواند پس بگیرد و برخی دیگر اعتقاد دارند امکان پس گرفتن آن وجود دارد.

اگر مهریه پس از عقد در برگه ای مابین زوجین کم یا زیاد شود ارزش قانونی ندارد و به نظر شورای نگهبان این سند غیر شرعی بوده و بلا اثر است.

مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟ حتما بخوانید: مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

کلماتی که در سند بخشش مهریه در طلاق ذکر می‌شوند

در سند بخشیدن مهریه از کلماتی استفاده می‌شود که نیاز به شفاف سازی دارد.

اقرار: اگر خانم اقرار کند که مهریه خود را گرفته است دیگر دینی بر آقا نیست و خانم نمی‌تواند پشیمان شده و مهریه خود را بگیرد.

ابرا: با نوشتن این کلمه یعنی خانم سهم خود را بخشیده است و چیزی که با رضایت شخصی و در سلامت عقل بخشیده شود امکان برگشت ندارد.

هبه: نوشتن کلمه هبه دوگانگی قانونی ایجاد کرده است. گاهی آن را غیرقابل برگشت می‌دانند و گاهی خانم می‌تواند پشیمان شده و مهریه را دریافت کند.

عقد صلح: به معنای گرفتن چیزی به جای مهریه است و امکان انصراف ندارد.

بخشیدن مهریه در طلاق خلع: اگر خانم در طلاق توافقی مهریه خود را ببخشد و در زمان عده درخواست مابذل آن را دهد امکان گرفتن مهریه به شرط باکره یا یائسه نبودن خانم وجود دارد.
طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟ حتما بخوانید: طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟

در چه شرایطی به خانم مهریه تعلق نمی‌گیرد؟

در صورتی که عقد بین آقا و خانم به هر دلیلی فسخ یا باطل شود و بین زوجین رابطه زناشویی برقرار نشده باشد مهریه ای به خانم تعلق نمی‌گیرد.

فقط در شرایطی که آقا عنن بوده یعنی توانایی برقراری رابطه زناشویی را نداشته و عقد به این دلیل باطل شده باشد مهریه به خانم پرداخت می‌شود.

در زمان عقد که رابطه زوجیت برقرار نشود نصف مهریه به خانم پرد اخت می‌شود و در صورت از بین رفتن دوشیزگی کل مهریه به خانم تعلق می‌گیرد.

رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟ حتما بخوانید: رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟

بخشیدن مهریه در طلاق ازای حضانت دائم فرزند

طبق ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی نگهداری فرزند حق پدر و مادر است یعنی هر کدام از والدین حق حضانت کودک را دارند و نسبت به آن دارای تکلیف شرعی و قانونی هستند و براساس ماده ۱۱۶۹ قانون حضانت فرزند دختر و پسر تا ۷ سالگی با مادر است.

دختر تا ۹سالگی و پسر تا ۱۵ سالگی در سن حضانت هستند که پس از ۷سالگی تا سن مقرر باید نزد پدر خود زندگی کنند، پس از آن می‌توانند انتخاب کنند که دوست دارند با مادر خود زندگی کنند یا پدرشان.

با توجه به اینکه پدر و مادر هر دو در مقابل کودک موظف هستند درمورد بخشیدن مهریه در قبال حضانت کودک ابهاماتی وجود دارد که در ادامه بررسی شده است.
حضانت فرزند به چه صورت است؟ حتما بخوانید: حضانت فرزند به چه صورت است؟

بخشیدن مهریه در مقابل حضانت فرزند

قوانین مرتبط با بخشیدن مهریه در طلاق در مقابل حضانت فرزند

ملاک دادگاه برای حضانت صلاح کودک است یعنی دادگاه تعیین می‌کند براساس مصلحت طفل، کدام والد واجد شرایط نگهداری است و کدام تنها حق ملاقات کودک را دارد.

پس با این وجود بخشیدن مهریه به حضانت کودک ربطی ندارد مگر اینکه قرارداد صلحی صورت گیرد به این معنی که پدر حتی با وجود از بین رفتن صلاحیت های مادر و اثبات آن نتواند حضانت دائم را از مادر بگیرد که البته این توافق با ماده ۱۱۶۸ و ۱۱۶۹ در تعارض است.

باید به این نکته توجه داشت که حق حضانت پدر ولایت است و اسقاطی نیست. ولایت حقی ذاتی است که قانون آن را به پدر و جد پدری بخشیده است و بخشش مهریه این حق را سلب نمی‌کند.

در قانون حق قابل اسقاط است ولی تکلیف قابل اسقاط نیست.

اگر پدر و مادر در طلاق توافقی بر حضانت کودک نزد یکی از والدین تا سن خاص توافق کرده باشند و دادگاه پس از مدتی تشخیص دهد این حضانت به صلاح کودک نیست می‌تواند دستور تعیین ناظر یا سلب حضانت را صادر کند.
حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟ حتما بخوانید: حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟

حضانت کودک حق است یا تکلیف؟

با توجه به نظریه حقوق خانواده گرچه دادگاه می‌پذیرد طبق تواق حضانت فرزند به یکی از والدین داده شود ولی هیچ یک از والدین نمی‌تواند از خود در مورد حضانت فرزند اسقاط کنند حضانت هم حق است و هم تکلیف.

باید دانست از آنجایی که پدر حق ولایت دارد و در صورت حضانت کودک با مادر تکلیف بر او نهاده می‌شود مادر حق اسقاط را ندارند. همانطور که در بالا گفته شد تکلیف قابل اسقاط نیست و از جایی که مسئولیت نگهداری تکلیف است اسقاط نمی‌شود.
مستثنیات دین در پرداخت مهریه حتما بخوانید: مستثنیات دین در پرداخت مهریه

پیشنهاد سردبیر:

صفحه اختصاصی طلاق 

طلاق در دوران عقد چگونه است؟

صفحه‌اختصاصی طلاق ویژه ایرانیان‌خارج‌از‌کشور

 

2 دیدگاه:

  1. یعنی ما تو سند بخشیدن مهریه بنویسیم خانم مهریه را ابرا کرده است. دیگه هیچ راه برگشتی برای مهریه نیست و خیالمون میتونه راحت باشه؟

    1. بله. در صورتی که خانم مهریه را ابرا کنند از آن تاریخ به بعد نمی توانند ادعایی نسیت به وصول مهریه داشته باشند. در صورت تماسل برای دریافت متن ابرای مهریه و ثبت آن در دفتر ثبت اسناد رسمی با دادسو در ارتباز باشید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.